Haber

7 yıl sonra şehit oldu

KARS’ta askerliğini yaptıktan sonra psikolojik sorunları doktor raporuyla kanıtlanmasına rağmen terhis edilmeyen Jandarma Er Sait Çığcı (20), açılan davada 7 yıl sonra şehit sayıldı. Mahkeme kararının ardından oğlunun mezarını ziyaret eden Emine Çığcı, “Sen şehitsin, şehadetinle gurur duyuyorum” dedi.

2007 yılında Kahramanmaraş’ta abisinin arabasının uçuruma düşmesi sonucu ablası Muazzez Çığcı ve halası Tülay Çığcı’yı kaybeden Sait Çığcı, kazayı yaralanarak atlattı ancak psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Daha sonra burada da ruhsal sorunları devam eden Çığcı, 3 kez intihara teşebbüs etti. Kars Boğatepe Jandarma Komutanlığı’nda askerliğini yaparken hastaneye sevk edilen Jandarma Er Sait Çığcı hakkında doktor, askerde bir işe yaramayacağını hatta diğer askerleri olumsuz etkileyeceğini belirten bir rapor hazırladı. Bu rapora rağmen taburcu edilmeyen Çığcı, 26 Ekim 2015’te kendini asarak intihar etti.

ÇIĞCI AİLESİNİN BAŞVURDUĞU DAVA SONUÇLANDI.Sait Çığcı’nın ailesi, Kars Boğatepe Jandarma Komutanlığı’nın ihmali olduğu gerekçesiyle çocuklarının şehit sayılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na Ankara 15. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme geçen yılın sonunda Sait Çığcı’nın şehit sayılmasına karar verdi. Kararın gerekçesinde, ablası ve teyzesini kaybettiği kazanın Çığcı’yı psikolojik olarak olumsuz etkilediği belirtilerek, “Sait Çığcı’nın askerliği sırasında evde çalışan olmaması onu bu duruma düşürdü. bunalımlı ve ruhsal sorunları tetikleyen, kollarında jilet izleri bulunan, halleri aralıklı, son durumu aralıklı olan, Jandarma Tıbbi Teğmen Akıl Müşaviri ZG tarafından 1 yıldır çok alkol tükettiği tespit edilmesine rağmen, askerliği sırasında askerlik görevinde yarar görmeyeceği ve diğer er ve astsubayları olumsuz etkileyeceği gerekçesi ile 3 kez intihar girişiminde bulunduğu, merhum Sait Çığcı’nın askerliğini devam ettirdiği ve adı geçen kişinin 26 Ekim tarihinde askerliğini yaptığı, 2015 yılında aynı gün asılarak intihar ederek yaşamını yitirdiği görüldü.Sağlık Bakanlığı tarafından tespit ve belgelenmesine rağmen 2015 yılında 10.000 kişinin öldüğü belirlendi. Bahsi geçen kişinin terhis olmaması ve askerliğini devam ettirmesi nedeniyle ölümün askerlik sebebi ve sonucu olarak kabul edilmesi gerekirken, görev malullüğü kararının uygulanması gerekirken aksi yönde kurulan işlemin kanuna uygun olmaması gerekir. yasa. Açıklanan nedenlerle dava konusu sürecin iptaline ve davacının mahrum kaldığı görev malullüğü aylıklarının yönetime başvuru tarihinden itibaren ödenmesi gereken kanuni faizi ile birlikte davacıya ödenmesine oybirliğiyle karar verildi. Sen şehitsin, ben senin şehadetinle iftihar ediyorum, hamdolsun.” Oğlunun şehit sayılmasından gurur duyduğunu belirten Çığcı, “Oğlumu zurnalarla, zurnalarla gönderdim, eğlenmeye gitti. Sonra ‘oğlunuzu görmeye gelin’ dediler, gittik çocuğun öldüğünü gördük. Geldiklerinde ‘Çocuğunuz öldü’ dediler. Çocuğumu Türk bayrağına sarıp tabut içinde bize verdiler. Alnı oyulmuştur. Sonra avukat tuttum, şehadeti kazandık. Bundan sonra beklentimiz; Mezarı yapılsın, başına su konulsun, gelen giden namazını kılsın. Yetkililerin oğlumun mezarını ve yanına çeşme yaptırmasını istiyorum. Gözümde para yok, para istemiyorum. Hiçbir şey beklemiyorum. Coşkumu içime koymasınlar, çocuğuma mezar su istiyorum” dedi.

Emine Çığcı’nın avukatı Davet Kuyumcu, mahkeme kararının çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Ankara 15. İdare Mahkemesi emsal bir karara imza atarak Jandarma Er Sait Çığcı’nın askerlik sebep ve sonuç nedeniyle öldüğünü bildirdi. Bu kararın bu şekilde çıkmasından dolayı mutlu ve umutluyuz.Emine Teyzemizin bundan sonra devlet yetkililerinden tek isteği Jandarma Er Sait Çığcı’ya yakışır bir şehit mezarı ve başına bir çeşme yapılmasını istemektedir. . Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor ve hükümetten yetkililerimizden konuya el atmasını rica ediyoruz” dedi.

derbenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu