Haber

Depremde tarım arazilerine tonlarca kaya yağdı

Depremde tonlarca kaya tarım arazilerinin üzerine düştü.

KAHRAMANMARAŞ – 7.7 büyüklüğündeki depremin merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde ekili tarım arazilerinin tepesinden kopan tonlarca ağırlığındaki kayalar, facianın büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler çok sayıda binayı yıkmış, 50 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Depremin merkezindeki kırsal mahallelerde ekili tarım alanları da afetten etkilendi. İlk depremin merkezi Pazarcık’ta bulunan Atatan Tepe’nin yamaçlarından kopan tonlarca ağırlıktaki dev kayalar yuvarlanarak mercimek ve buğday tarlalarına dönüştü. Yamaçtaki ağaçları da yok eden kayalıklar, sarsıntının dehşet verici gücünü gözler önüne serdi.

İlçede çiftçilik yapan 71 yaşındaki Ali Abaza, zirveden çıkan kayaların tarım arazilerine zarar verdiğini söyledi.

“Bu bir felaketti”

Ali Abaza, gördüğü manzara karşısında şok olduğunu belirterek, “Pazarcık’tan geldik ve ‘Taş düştü’ dedik. “Buğday tarlasına çok taş düştü. Bir felaketti” dedi.

Yaşadığı deprem anını anlatan Abaza, “Kalkıyorum, beni yıkıyor. Dayanamadım. Milletimiz çok çekti. Evler gitti, tarlalara taş düştü. Sabah kalktık. , saat 20’yi 20 geçiyordu.Bir sarsıntı oldu.Ayağa kalktım ve tekrar yere yığıldım.Bayan ‘Çık dışarı’ diye bağırdı “kalkamadım. Geldiler, beni kovdular, ben de çıktım. Evin duvarlarının darmadağın olduğunu gördüm. Yağmur ve kar yağıyor. Üşüdük, çocuklar vb. O gece donduk. Devletimiz çadır gönderdi. Çadır kurduk” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu