Haber

İmamoğlu’ndan sosyal medya kısıtlamasına tepki: Bu haktan korkmak ve acizliktir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile iki gündür deprem bölgesini inceleyen Ekrem İmamoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından internet kullanıcılarının Twitter ve Tik Tok platformlarına erişim sorununu eleştirdi.

“KISITLAMA HAK KORKUSU VE ZAYIFLIKTIR”

İmamoğlu, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “Cumhurbaşkanı deprem bölgesindeyken, olumsuz tepkilerin halka yansımaması için sosyal medya ve internet iletişimini kısıtlamak, hakikat korkusundan ve zaafından başka bir şey değildir. Türkiye Cumhuriyeti özgüveni yüksek insanlardan oluşmalıdır.”

BANT SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Deprem görüntüleri sonrası ‘bantlama’ yapılarak internet kullanımı yavaşladı ve sosyal medyada feryatlar yoğun şekilde yankılandı. Bant genişliği; Bir web sitesinin kapasitesini ifade eder. Bant genişliği ne kadar büyük olursa, kullanıcıların bir siteye girmesi o kadar kolay olur. Bant genişliği siteden siteye değiştiğinden, her web sitesinin kendi erişim hızı olmasının nedeni budur. Ancak bant daraltma; bu da kapasitenin düşmesine ve kullanıcıların ilgili internet sitesine çok yavaş erişmelerine neden olur. Bu kadar; İşlek bir caddede hızlı akan trafik gibi düşünebiliriz. Yolu tek şeride indirirseniz, trafik oldukça yavaş akar. bant daralması; bir web sitesine erişimi yavaşlatmak. Kullanıcılar siteye aktif olarak giriş yapabilirler ancak bu oldukça zor ve yavaştır. Bu yüzden bazı internet sitelerine giriş yapmak bazen zor olsa da bazen internet hızında problem olmaz.

Kaynak: ANKA / Güncel

alasehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu