Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama yayınlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde maaşlar ödenmiyor” algısı oluşturmaya çalışanlara cevabımızdır…

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yetkili birlik arasında bir süre önce Türkiye için model sözleşme imzalandı. Toplu İş Sözleşmesi’nin yürürlüğe girdiği tarih ile imzalandığı tarih arasında maaş farkı oluştu. Sadece bu ödeme ertelenir. Ek maaşlar imzalandığı andan itibaren her ay zamanında yatırılmakta olup, hiçbir çalışanımızın gecikmiş maaşı veya ikramiyesi bulunmamaktadır.

Farkın ödenmesindeki yükün en büyük nedeni Hazine’den her ay verilmesi zorunlu olan mahalli idare hisselerinin fiyatlarındaki sistematik olmayan düşüşlerdir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz 2023 ödeneği 1 milyar 700 milyon TL olması gerekirken 600 milyon TL azalarak 1 milyar 100 milyon TL’ye geriledi. Bu durum elbette ödemeleri istikrarsızlaştırdı.

Eşit işe eşit fiyat ilkesi ışığında ve emeğin kıymetini bilerek çalışanlarına Türkiye’nin en uygun toplu iş sözleşmesini sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm zorlukların üstesinden gelme imkan ve kabiliyetine sahiptir. TİS’ten doğan fark ödemesinin bir kısmını birkaç gün içinde; Kalan tutar sonraki tarihlerde ödenecektir.

Bu durum yetkili sendika yönetici ve çalışanlarına bildirilmiş olsa da bugün alınan tedbiri saygıyla karşılıyor, takdiri İzmir halkına bırakıyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

atasehir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu