Ekonomi

JPMorgan: Küresel hisse senedi rallisi yavaşlayacak

Fed cephesinden şahin sesler yükselirken, küresel piyasalarda hisse görünümüne ilişkin uyarılar gelmeye başladı.

JPMorgan stratejistlerinin bir notuna göre, ekonomik görünüm konusunda aşırı iyimser olan hisse senedi yatırımcıları hayal kırıklığına uğrayabilir.

JPMorgan Chase & Co. stratejistlere göre, küresel hisse senetleri bu yıl ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını yükseltirken, Çin yeniden açıldı ve Avrupa güç krizini analiz ederken ralli yaptı.

“Resesyonun masadan kalktığını söylemek için henüz çok erken”

Söz konusu notta, Fed’in agresif faiz artırımının ardından ekonomik sakinliğin masadan kalktığını söylemek için henüz erken olduğu vurgulandı. Öte yandan, Avrupa ve ABD’de para arzındaki düşüş ve getiri eğrisinin tersine dönmesi gibi temel parasal göstergelerin uyarı işaretleri ile küresel hisse senetlerindeki rallinin yavaşlaması bekleniyor.

Notta, ABD’de enflasyonun süregelen bir sorun olmaya devam ettiğine dair işaretlerin piyasaları baskı altına alarak bir kez daha kendini göstermeye başladığı belirtildi.

Ayrıca, şahin Fed yetkililerinin açıklamalarının, faiz oranlarının önceden tahmin edilenden daha yüksek olabileceği yönündeki korkuları alevlendirdiği bildirildi.

pendik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu