Haber

Kolombiya’dan savunma bakanına dava açan Guatemala’ya tepki

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Guatemala Başsavcılığı’nın Kolombiya Savunma Bakanı’na yönelik suçlamalarının iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Petro basına yaptığı açıklamada, Guatemala Başsavcılığı’nın Kolombiya Savunma Bakanı ve Eski Uluslararası Cezasızlıklara Karşı Konsey Lideri Ivan Velasquez hakkında “Odebrecht yolsuzluk davası” kapsamında dava açtığını söyledi.

Petro, Guatemala’yı “Onu (Velasquez) savunacağız, bakanımız olarak kalacak ve Guatemala dürüst insanları suçlamakta ısrar etmeye devam ederse Guatemala ile yapabileceğimiz hiçbir şey yok” diye uyardı. ifadesini kullandı.

Petro, Velasquez’e yöneltilen suçlamalara da değinerek, “Yaptıklarından dolayı saldırıya uğramasına, cezasızlığa karşı verdiği mücadele nedeniyle yargılanmasına izin vermeyeceğiz. Bu tepki Birleşmiş Milletler meselesidir.” dedim.

Guatemala Başsavcılığı, Kolombiya Savunma Bakanı Ivan Velasquez’in Guatemala’da Uluslararası Cezasızlıklara Karşı Konsey Lideri olduğu dönemde Brezilyalı inşaat şirketinin “Odebrecht yolsuzluk davası” kapsamında ihmal davası açacağını duyurdu.

Velasquez, 2017’de Odebrecht’in iki Brezilyalı yöneticisiyle olağanüstü işbirliği anlaşmalarının onaylanmasına izin vermekle suçlanıyor.

Büyükelçiler geri çağrıldı

Kolombiya, Guatemala Büyükelçisi Victoria Gonzalez Ariza’nın, Bakanı Ivan Velasquez’e karşı açılan davanın ardından istişare için Kolombiya’ya çağrıldığını bildirdi.

Guatemala hükümeti, Kolombiya’nın aldığı karşılıklı karar doğrultusunda Büyükelçi Reagan Vega’yı bire bir ülkeye davet etti.

kas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu