Ekonomi

Son dakika: İsviçre Başkonsolosluğu ‘güvenlik’ nedeniyle kapatıldı

İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu’nun güvenlik nedeniyle dün kapalı kalacağı bildirildi. Bu gelişmenin ardından İsviçre’den örnek bir karar geldi.

İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada;
“Güvenlik nedeniyle İsviçre Başkonsolosluğu bir sonraki duyuruya kadar kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için randevular iptal edilecektir.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Pierre Loti Lisesi de kapatıldı

Pierre Loti Fransız Lisesi tarafından okul velilerine gönderilen tebliğde, terör tehdidine karşı Beyoğlu yerleşkesinin 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günleri tatil edileceği bildirildi. Velilere gönderilen bilgilendirme yazısında, “Mevcut güvenlik önlemleri kapsamında ve diplomatik makamlarla bağlantılı olarak 2 Şubat Perşembe ve 3 Şubat Cuma günleri Beyoğlu yerleşkemiz kapalı olacaktır. Elimizde olmayan bu durum için özür dileriz. , sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. En kısa sürede normale dönmeyi öngörerek, “Durumun gelişimi hakkında sizi Cuma günü bilgilendireceğiz” denildi.

Süleyman Soylu’dan ‘konsolosluk’ tepkisi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör saldırısı uyarıları ve konsolosluğun kapatılması kararıyla ilgili olarak “Türkiye’ye psikolog savaşı yürütülüyor” dedi.

Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmasına “Terör saldırısı uyarıları ve konsolosluğun kapatılmasına ilişkin kararlara” ilişkin açıklamalarda bulunarak başladı.

ABD’nin Türkiye’ye yaptığı güvenlik uyarısının ardından bazı yabancı misyonlar Başkonsolosluklarını kapattı. Bakan Soylu, bu karara “Türkiye’ye psikolog savaşı yürütülüyor” diyerek tepki gösterdi.

Soylu, “Her şey çok açık ve net. İstikrarlı bir Türkiye olmasa da ne olursa olsun anlayışıyla hareket ediyoruz.”

“Terör örgütlerini besleyenlerin kimler olduğunu biliyoruz. PKK-PYD’yi besleyen Amerika Birleşik Devletleri’dir. Yıllardır para, lojistik ve insan kaynağı besleyen Amerika ve Batı, terör devleti kurma hayalinden vazgeçmedi. Amerika ve Batı bizim bu coğrafyada bağımsız ve özgür olmamızı istemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu