Haber

Suların yükseldiği Yusufeli’nde mahsur kalan köpek tekneyle kurtarıldı

ARTVİN’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen ve 22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda su seviyesi yükselirken, ilk yerleşim yeri olan Irmakyanı köyünden 3 saatte sokak köpeği botla kurtarıldı. sel olmak.

Çoruh Nehri üzerine inşa edilen ve 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın en yüksek 5. barajı olan ve 22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nın su seviyesi yükselmeye devam ediyor. . Sular altında kalan ilk yerleşim yeri olan Irmakyanı köyünde köpeğin mahsur kaldığı ihbarını alan Hayvanları, Doğayı, İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) üyeleri harekete geçti. Karadan ulaşımın olmadığı köye tekneyle giden gönüllüler, 3 saatlik aramanın ardından köpeğe ulaştı. Tekneye alınan köpek karşı kıyıya götürülerek tedavisinin ardından Yusufeli’nin yeni yerleşim alanına bırakıldı.

HAYDİKO üyesi Yasemin Yılmaz, “Yusufeli Barajı’nın aktif olarak çalışmasıyla sular altında kalacak bölgelerden kedi ve köpeklerimizi tahliye ediyor, gerekli sağlık kontrollerinin ardından güvenli alanlara salıyor ve besliyoruz. fark etme. Köpeğimizi tekneyle sıkıştığı yerden aldık. Teknede 1’i veterinerimiz olmak üzere 3 gönüllümüz vardı. Köpeğimizi besleyip sağlıklı olduğunu gördükten sonra yeni alandaki beslenme alanlarımızdan birine saldık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu