Haber

Uludağ’da kar kalınlığı 55 cm: Pistler dolu

Uludağ’da kar yağışı 27 Ocak günü öğle saatlerinde başladı.

Hava sıcaklığının en yüksek sıfırın altında 4 derece, en düşük ise 8 derece olarak ölçüldüğü Uludağ’da kar kalınlığı 55 santimetreye ulaştı.

Yerli ve yabancı turistler sise rağmen kayak yapmanın keyfini çıkardı.

Kar yağışını ve sömestr tatilini fırsat bilip değerlendirdiğini söyleyen Şamil Bestil, kayak yapmaya geldi. “İstanbul üniversitesinde öğrenciyim, tatile geldim. Geziyorum, kayak yapıyorum, kaymaya çalışıyorum. Uludağ’a ilk defa geliyorum. Daha önce Kayseri’ye gidiyordum. Güzel ama zor geliyor çünkü orada. görüş yok. Acemi olduğum için biraz sorun oldu.”dedim.

“Balayına yarıyıl tatilinde geldik”

Balayını geçirmek için Uludağ’a geldiğini belirten Esra Yesir Özcan, şunları söyledi:

Ben bir sınıf öğretmeniyim. Sömestir tatilinde balayımıza geldik. Daha yeni evlendik. Biz Uludağ’a gelmeyi tercih ettik. Uludağ’ı çok seviyorum, fırsat buldukça gelmeye çalışıyorum. Herkesin de görmesini istiyorum. Özellikle çocukların yapması gereken bir aktivitedir. Dün daha soğuktu. Bugün kar yağdı ama sorun değil. Biraz daha uzun kalırsa kayma için daha da uygun olacaktır.

Kar yağışı hafta boyunca devam edecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre; Kar yağışının bu hafta da devam edeceği Uludağ’da yarın güneşli bir hava hakim olacak. Ancak Cuma günü yeniden başlayacak kar yağışı ile birlikte sömestr tatilinin son hafta sonu Uludağ’da yoğun olması bekleniyor.

Sömestr tatilinin ilk haftasında otellerde doluluk oranının yüzde 40’larda kaldığı Uludağ’da devam eden kar yağışıyla birlikte rezervasyon oranları yüzde 60’a ulaştı. Uludağ’da konaklama maliyeti kişi başı gecelik 3 bin TL ile 6 bin TL arasında değişiyor.

17 otel, tesis ve 5 bin yatak kapasitesi ile 2 bin 543 rakımlı Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ’a 15 Aralık’ta sezonu açması beklenen Uludağ’a kar yağmadı. Bu nedenle bazı turistler rezervasyonlarını iptal ederken, yılbaşında otellerde doluluk oranı yüzde 50’lere kadar düştü.

Karayolları ekipleri durmadan çalışıyor.

Karayolları ekipleri, sürekli kar yağışı nedeniyle yolların kapanmaması için Uludağ yolunda tedbir aldı. 30 işçi ve 7 iş makinesiyle yolu açık tutmak için çalışmalar devam ediyor.

İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri de herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için 7/24 çalışıyor. JAK ekipleri olası kaza veya kayıplara karşı sürekli olarak kayak pistlerinde devriye geziyor. Jandarmanın yol kontrolleri Milli Parklar Gişe Müdürlüğü’nden başlamaktadır. Kar lastiği ve zinciri olmayan araçların Uludağ’a çıkışına izin verilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu