Sağlık

Yeni Araştırma Depresyonun Diyabete Neden Olduğunu Kanıtlıyor

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda uzmanlar, tip 2 diyabetin gelişiminde depresyonun önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı. Gelin bu değerli araştırmanın sonuçlarını birlikte inceleyelim…?

Kaynak:https://www.dailymail.co.uk/health/ar…

Tip 2 diyabet, vücut hücrelerinde gelişmeyen insülin direnci sonucu kan şekerinin yükselmesi nedeniyle organlarda önemli hasarlara yol açan, tedavisi ömür boyu süren önemli bir hastalıktır.

Yeni bir çalışma, depresyonun tip 2 diyabet geliştirme riskini obeziteden daha yüksek oranda doğrudan etkilediğini buldu.

Obezitenin yanı sıra depresyonun da tip 2 diyabet gelişme riskine yol açtığı keşfedildi.

Obezite tip 2 diyabetin gelişiminde önemli bir faktördür. Obez bireylerin normal kilolu bireylere göre diyabete daha yatkın olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Araştırmacılar tip 2 diyabet ve depresyonda ortak olan yedi ortak genetik varyasyon belirlediler. Bu ortak prensipler, insülin salınımını ve beyindeki, pankreastaki ve yağ dokusundaki şişmeyi etkilediğinden, depresyonun nasıl tip 2 diyabete neden olduğunu potansiyel olarak göstermektedir.

Araştırma depresyonun doğrudan diyabete neden olduğu anlamına gelmese de uzmanlar yine de depresyonla yaşamanın tip 2 diyabetin ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Uzmanlar bu bulguların önemini vurguluyor ve depresyonun artık tip 2 diyabet için bir risk faktörü olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu keşif, depresyon geçmişi olan hastalara daha iyi destek sağlanmasına yol açabilir.

Bir araştırmanın sonuçları, tip 2 diyabeti önlemeye yönelik çabaların öncelikle depresif belirtilerin başlangıcında yapılması gerektiğini ortaya çıkardı.

Sağlıklı kiloyu korumak aynı zamanda depresyon ve tip 2 diyabet tedavisinde de önemli bir adımdır.

Bu araştırma depresyon, genler ve tip 2 diyabet arasındaki bağlantıları dikkate almanın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Bu, bu hastalar için daha gelişmiş tedavi stratejileri anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu